Viac než vynálezcom bol Nikola Tesla géniom. Objavil a popísal množstvo fyzikálnych a technických princípov, ktoré sa vo veľkej miere používajú dodnes. Zariadenia konštruoval ako na bežiacom páse vďaka úsiliu a veľkej dávke kreativity. Tesla bol inšpiratívny človek a v tomto článku vám odhalíme jeho najväčšie vynálezy a životné zásady, ktorými sa pri práci riadil.
Muž, ktorý vynašiel 20. storočie
Svoje vynálezy dokázal z nápadu priviesť aj do reálnej podoby, čím predbehol okrem kolegov z vedeckého prostredia celú vtedajšiu dobu. Nikola Tesla, americký vynálezca, elektrotechnik a strojný inžinier srbského pôvodu, patrí medzi najväčších majstrov predstavivosti.
Ako to u skutočných géniov býva, počas jeho najproduktívnejšieho obdobia mu nebola dopriata patričná sláva. Väčšinu prívlastkov a superlatívov ako človek, ktorý rozsvietil svet alebo muž, ktorý vynašiel 20. storočie mu bolo pripísaných až oveľa neskôr.
Veľmi zaujímavé informácie o živote tohto inšpiratívneho človeka si môžete prečítať v knihe Roberta Lomasa Muž, ktorý vynašiel 20. storočie. Nie je to len obyčajný životopis Nikola Teslu. Autor pri jej písaní vychádzal z reálnych Teslových zápiskov a dlhú dobu utajovaných spisov.
Generátor inovácií a strojca nápadov
Nikola Tesla dokázal počas svojej aktívnej činnosti obohatiť archív amerického patentového úradu o 112 nových položiek. Konečné číslo Teslových inovácií je ale oveľa väčšie. Srbská autorka Snežana Šarboh, ktorá sa téme Teslových patentov venuje dlhodobo, uvádza, že celkovo sa mu pripisuje takmer 300 patentov v 26 rôznych krajinách. Sám Tesla sa v odbornom magazíne The Electrical Experimenter hrdil tvrdením, že pokrokový rozvoj človeka je závislí na vynálezoch a objavy sú najdôležitejším produktom tvorivého ducha každého z nás.
V knihe Comprehensive Dictionary of Electrical Engineering ho označujú za priekopníka, ktorý okrem striedavého prúdu presadzoval tiež využívanie striedavých motorov. Medzi najznámejšie vynálezy Nikola Teslu patrí:
1. Rádio
Myslíte si, že vynálezcom rádiového prenosu bol slovenský vynálezca Jozef Murgaš? To možno tvrdia učebné osnovy fyziky na základnej škole. Už v roku 1895 plánoval Tesla vysielať prvý rádiový prenos na vzdialenosť viac ako 80 kilometrov. V rovnakom období sa v Anglicku venoval bezdrôtovému prenosu aj taliansky vedec Guglielmo Marconi. Zariadenia oboch sa od seba líšili najmä tým, že Teslov prístroj, ktorý získal patent v roku 1900, dokázal prenášať informácie na oveľa väčšie vzdialenosti.
V rovnakom roku patentový úrad Marconiho žiadosť zamietol s odôvodnením, že sa jeho zariadenie výrazne podobá tomu Teslovmu. Zvláštne udalosti sa začali diať o štyri roky neskôr. V čase, keď Marconi začal spolupracovať s Edisonom, patentový úrad bez udania dôvodov svoje rozhodnutie prehodnotil a Marconimu patentové práva predsa len udelil.
Odvtedy sa Guglielmo Marconi považoval za vynálezcu rádia. Samozrejme, Tesla sa s nespravodlivosťou rozhodol bojovať a Marconi Corporation zažaloval, no v tom období mu jeho zlá finančná situácia nedovolia v boji proti obrovským korporáciám pokračovať. Ako uvádza Tesla Memorial Society of New York, kauza s právami sa v prospech Teslu vyriešila až v roku 1943, niekoľko mesiacov po jeho smrti.
Tesla bol ale človek pokorný. Neuznanie bral ako ťažký údel každého vynálezcu, ktorý často ostane bez akejkoľvek odmeny. Avšak náhradou za to mu býva presvedčenie, že patrí medzi výnimočne postavených ľudí. Skutočnou odmenou bol pre neho pôžitok, ktorý ho napĺňal po celú dobu, až kým dokázal svoju duševnú silu využívať pri tvorivej práci, uviedol Tesla v časopise The Electrical Experimenter v roku 1919.
2. Röntgen
Teslov výskum v oblasti elektromagnetizmu pomohol skúmať anatómiu človeka bez nutnosti operačných zákrokov. Aj keď sa objav röntgenových lúčov od roku 1895 pripisuje nemeckému fyzikovi Willhelmovi Röntgenovi, lúče X ešte dávno pred ním pozoroval aj Nikola Tesla. Dôvodom, prečo sa objav X lúčov nespája s menom srbského vynálezcu, je požiar Teslovho laboratória v New Yorku. Kvôli nemu prišiel Nikola Tesla 13. marca 1895 o značnú časť svojej výskumnej práce.
3. Bezdrôtový prenos elektrickej energie
O 4 roky neskôr v roku 1899 skúmal Tesla vo svojom novom pracovisku v Colorade bezdrôtový prenos elektrickej energie a informácií (spomínaný telegraf). Na budove laboratória postavil stĺp s výškou 60 metrov, pomocou ktorého sa mu na vzdialenosť 42 kilometrov podarilo rozsvietiť 200 žiaroviek. Elektrické výboje, s ktorými Tesla pracoval, dosahovali aj 20 metrov, preto sa niektorí miestny obyvatelia jeho pokusov obávali.
Bezdrôtový prenos elektrickej energie možno označiť za Teslovu celoživotnú posadnutosť a jeho poznatky v tejto oblasti dnes využívajú mnohé spoločnosti – napríklad bezdrôtové nabíjanie smartfónov. Už v roku 1920 tvrdil, že s veľkou pravdepodobnosťou sa budú denníky doručovať do domácností bezdrôtovým prenosom.
4. Striedavý prúd
Vrcholom Teslovej činnosti bolo presadiť využívanie striedavého elektrického prúdu. Ten je dnes štandardom elektrickej energie na celom svete. Kvôli svojim zámerom sa Nikola Tesla dostal do konfliktu záujmov s Edisonom, ktorý uprednostňoval využívanie jednosmerného prúdu.
Aj keď sa bohatý Edison snažil očierniť Teslov koncept rôznymi spôsobmi a bol rozhodnutý udržať si svoje monopolné postavenie, vojnu prúdov napokon predsa len vyhral génius z Európy. Jeho nápad bol oveľa efektívnejší, pretože striedavý prúd možno bez strát šíriť aj na veľkú vzdialenosť.
V roku 1896 vybudoval Tesla na Niagarských vodopádoch obrovskú elektráreň využívajúcu tzv. Teslove transformátory, ktoré vytlačili Edisonove jednosmerné elektrické rozvody z hry.
By Internet Archive Book Images – Image from page 451 of “Review of reviews and world’s work” (1890), CC BY-SA 2.0, Link
5. Indukčný motor
Významným počinom Nikola Teslu bolo objavenie točivého magnetického poľa. Základný princípy fyziky sa mu podarilo odhaliť v roku 1882. Prvý indukčný motor, ktorý sa mu podarilo zostrojiť iba za pomoci vlastnej predstavivosti, skonštruoval v roku 1883. Tento jeden z najväčších Teslových vynálezov dnes tvorí súčasť 90% všetkých priemyselných elektromotorov a domácich spotrebičov. Počas svojho života vyrobil a nechal si patentovať celkovo 20 indukčných motorov. Za objav elektromagnetického motora bol Tesla v roku 1975 zaradený do Medzinárodnej siene slávy.
Tesla bol obdarený skvelou pamäťou a schopnosťou detailne vizualizovať svoje myšlienky. V Tesla Memorial Society of New York sa dokonca dočítate, že svoje vynálezy konštruoval a zdokonaľoval bez použitia papiera, iba v priestore svojej mysle a vlastnej predstavivosti.
Teslova kreativita vychádzala aj z jeho životných návykov, o ktorých sa píše v knihe Jozefa Řezníčka – Nikola Tesla a jeho dielo. Miloval prechádzky a podľa jeho slov má chôdza pozitívne účinky na činnosť mysle. Denne prešiel aspoň 10 míľ, čo je viac ako 16 kilometrov. To ho spolu s pravidelným cvičením, ktoré vykonával pred každodennou kúpeľou, udržiavalo vo výbornej kondícii. Aj keď spal iba 2 hodiny denne, nesťažoval sa. „Spím dobre, umelecky. Veď spánok je rovnaké umenie ako hlboké dýchanie, ktorému sa človek musí naučiť,“ hovorieval Tesla.